A A A
Trükkige
Korduma kippuvad küsimused

Milline peab olema patsiendi asend sondiga toitmise ajal?

Toitmise ajal peab patsient olema poolistuvas asendis, ülakeha tõstetud 45° nurga all. Kui seda ei ole võimalik teha, tuleb tõsta patsiendi pead ja toetada seda patjadega. Ülekaalulised patsiendid peaksid vältima lamamist vasakul küljel, sest siis võib toit stoomist välja valguda.

Kui kiiresti tuleb ära kasutada avatud plastpakis olev toit?

Plastpakis olev steriilne toit tuleb ära kasutada 24 tunni jooksul. Pudelis olev sonditoit tuleb ära kasutada 8 tunni jooksul. Muud toidud (mis on valmistatud pulbrist ja segatud tavaliste toitudega) tuleb ära kasutada 4 tunni jooksul.

Kui tihti tuleb vahetada toitmissondi?

Enteraalseks toitmiseks ettenähtud nasogastraal- või nasojejunaalsondi tohib kasutada kuni 6 nädalat. Pärast seda tuleb sond asendada uuega või rajada gastrostoom (kui enteraalset toitmist on plaanis jätkata pikema aja jooksul). Nina kaudu sisse viidud sonde ei tohi kasutada kauem kui 6 nädalat, sest see suurendab tüsistuste tekkeriski  (lamatised ninaõõnes, limaskesta ärritus) ning sond muutub jäigaks. Gastrostoomi kasutusaeg sõltub paljudest teguritest. PEG-i tohib enamasti kasutada kuni 2 aastat. G-toru (gastrostoomilist sondi) tuleb vahetada 3–6 kuu järel.

Mida teha, kui nasogastraalsond tuleb välja?

Kõige tähtsam on jääda rahulikuks. Sond tuleb asetada tagasi enne seda, kui saabub ravimite/toidu manustamise aeg, eriti  juhul, kui vedelike tasakaal on väga täpselt välja arvutatud või ravimit võetakse väga täpselt määratud ajal.
a) Kui te ei ole saanud vastavat koolitust, kuidas sondi paigaldada,siis ÄRGE TEHKE seda ise!
b) Kui teid on õpetatud, kuidas sondi paigaldada, pange valmis kõik vajalikud esemed ja juhinduge instruktsioonist.

Kui teil ei ole vajalikke vahendeid, juhinduge alljärgnevast instruktsioonist:

 1. Võtke ühendust oma raviasutusega. Seletage täpselt, mis juhtus. Hooldaja või arst küsib, millal on järgmine ravimi/toidu manustamise aeg.
 2. Kui hooldaja või arsti koduvisiit ei ole võimalik, tuleb minna lähimasse haiglasse. Väikehaiglas ei pruugi olla sondi tagasiasetamiseks vajalikke vahendeid ja haigla personal ei pruugi olla saanud vastavat koolitust. Sel juhul peate minema suuremasse haiglasse, kus sond tagasi pannakse.
 3. Helistage haiglasse ja teatage arstile, et tulete sondi tagasi paigaldama. Haigla jõuab vajaminevad vahendid ette valmistada ja kutsuda vajadusel vastava koolituse saanud personali.
 4. Kui teil on kodus varusond, siis võtke see kaasa, sest haiglas ei pruugi olla vajaliku suuruse ja tüübiga sondi. Kui teil varusondi ei ole või te ei tea sondi mudelit, võtke kaasa välja tulnud sond.
 5. Vahetatud sondist informeerige ka oma raviarsti, et ta saaks sondi vahetamise aja üles märkida.
 6. Tellige varusond, et tulevikus ei tekiks sarnast olukorda.

 

Mida teha, kui nasojejunaalsond tuleb välja?

Kõige tähtsam on jääda rahulikuks. Sond tuleb asetada oma kohale tagasi enne seda, kui saabub ravimite/toidu manustamise aeg, eriti  juhul, kui vedelike tasakaal on väga täpselt välja arvutatud või ravimit võetakse väga täpselt määratud ajal.

 1. Sond tuleb asetada oma kohale enne seda, kui saabub ravimite/toidu manustamise aeg.
 2. Võtke ühendust arstiga ja leppige kokku, kus ja millal sond tagasi pannakse.
 3. Helistage haiglasse ja teatage arstile, et tulete sondi paigaldama. Haigla jõuab ette valmistada kõik vajaminevad vahendid ja vastava koolituse saanud personali.
 4. Kui teil on kodus varusond, võtke see endaga kaasa, kuna haiglas ei pruugi olla vajaliku suuruse ja tüübiga sondi. Kui teil varusondi ei ole või te ei tea sondi mudelit, võtke kaasa välja kukkunud sond.
 5. Vahetatud sondist informeerige ka oma raviarsti, et ta saaks sondi vahetamise aja üles märkida.
 6. Tellige varusond, et tulevikus ei tekiks sarnast olukorda.

 

Mida teha, kui gastrostoomi sond tuleb välja?

Säilitage rahu. Sond tuleb asetada oma kohale tagasi võimalikult kiiresti, sest stoom hakkab kohe kinni kasvama. Kui stoom kinni kasvab, tuleb see uuesti rajada.
a) Kui te ei ole saanud koolitust, kuidas asetada sond stoomi, siis ÄRGE TEHKE seda ise!
b) Kui teid on õpetatud, kuidas sond tagasi panna, pange valmis kõik vajalikud esemed ja juhinduge instruktsioonist.

Kui teil ei ole vajalikke vahendeid, juhinduge alljärgnevast instruktsioonist:

 1. Asetage stoomiavale puhas side, et vältida maosisu sattumist nahale ja riietele.
 2. Kui patsient tunneb valu ja on lubatud kasutada valuvaigisteid, tuleb talle neid ka anda.
 3. Võtke ühendust raviasutusega. Seletage täpselt, mis juhtus.
 4. Kui koduvisiit ei ole võimalik, peate minema lähimasse haiglasse. Väikehaiglas ei pruugi olla kõiki vajalikke vahendeid, mis on vajalikud sondi tagasiasetamiseks või haigla personal ei pruugi olla saanud vastavat koolitust. Sel juhul peate minema haiglasse, kus stoom rajati.
 5. Helistage haiglasse ja teatage arstile, et tulete sondi tagasi asendama. Haigla jõuab ette valmistada kõik vajaminevad vahendid ja vastava koolituse saanud personali. Teatage haiglale, et gastrostoomi sond tuleb vahetada võimalikult kiiresti, et stoom ei kasvaks kinni.
 6. Kui teil on kodus varusond, võtke see endaga kaasa, kuna haiglas ei pruugi olla sobivat sondi. Kui teil varusondi ei ole või te ei tea selle mudelit, võtke kaasa välja tulnud gastrostoomi sond.
 7. Vahetatud gastrostoomi sondist informeerige ka oma raviarsti, et ta saaks sondi vahetamise aja üles märkida.
 8. Tellige uus gastrostoomi sond, et tulevikus ei tekiks sarnast olukorda.

 

Mida teha, kui jejunostoomi sond tuleb välja?

Säilitage rahu. Uus sond tuleb asetada võimalikult kiiresti, kuna stoom võib kinni kasvada mõne tunniga.

 1. Asetage stoomi avale puhas side, et vältida maosisu sattumist nahale ja riietele.
 2. Kui patsient tunneb valu ja on lubatud kasutada valuvaigisteid, tuleb talle neid ka anda.
 3. Võtke ühendust raviasutusega. Peate minema haiglasse. Olge valmis andma alljärgnevat informatsiooni:
 1. aeg, millal teile paigaldati jejunostoomi sond,
 2. teile paigaldatud sondi tüüp, nimetus ja suurus.
 1. Helistage haiglasse ja teatage arstile, et tulete asendama jejunostoomi sondi. Haigla jõuab ette valmistada kõik vajaminevad vahendid ja vastava koolituse saanud personali.

Privaatsusseaded

Siin saate igal ajal kuulutada ja muuta küpsise seadeid.

Hädavajalikud küpsised

Need on veebisaidi toimimiseks vajalikud küpsised ja neid ei saa välja lülitada. Tavaliselt salvestatakse need küpsised ainult vastuseks teie toimingutele, mis sisuliselt kujutavad endast teenuste tellimist (teie privaatsuseelistuste seadistamine, sisselogimine, vormide täitmine jne). Te saate seadistada oma veebilehitseja neid küpsiseid keelama või nende eest hoiatama, kuid nende küpsiste keelamise korral veebisaidi mõni osa ei toimi.

Analüüsiküpsised

Need küpsised võimaldavad meil lugeda külastusi ja liikluse allikaid, et mõõta ja parandada meie veebisaidi toimimist. Nad näitavad meile, millised leheküljed on kõige populaarsemad ja millised on kõige vähem populaarsed ning kuidas külastajad veebisaidil ringi liiguvad. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa me teada, kui te meie veebisaiti külastate, ega saa veebisaidi toimimist jälgida.

Personaliseerimisküpsised

Need küpsised võimaldavad parandada veebisaidi funktsionaalsust ja isikupära teie jaoks. Peale meie võivad selliseid küpsiseid salvestada kolmandad isikud, kelle teenused me oleme oma veebilehtedele lisanud. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei pruugi need teenused või osa neist korralikult toimida.

Sihtteabeküpsised

Neid küpsiseid võivad meie veebisaidi kaudu salvestada meie reklaamipartnerid selleks, et saada ülevaade teie huvidest ja näidata teile teistel veebisaitidel asjakohaseid reklaame. Need küpsised ei salvesta otseselt isikuandmeid, vaid põhinevad teie veebilehitseja ja internetiseadme tuvastamisel. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa te täpselt sihitud reklaami. Lisateavet leiate meie küpsiste kasutamise teatisest.