A A A
Trükkige
Insult

Haigete toitumine pärast insulti.

Ajuinsult on äge aju verevarustuse häire, mille põhjustab veritsus veresoonest ajju või tromb ajuveresoontes. Insult võib põhjustada jäsemete halvatust, nägemise halvenemist, kõnehäireid ja teisi tunnetushäireid, neelamishäireid. Kui insult oli laiaulatuslik, on haige enamasti teadvuseta.

 

Teadvusetus või neelamishäire tähendab seda, et toidu ja jookide tarbimine suu kaudu ei ole võimalik või on lausa ohtlik. Teatud aja möödudes pärast insulti toimuvad metaboolsed muutused, mis põhjustavad kiiremat ainevahetust, tõstavad energiavajadust ja kiirendavad valkude lagunemist organismis.

 

Erivajadustega haiged puutuvad kokku toiduvalmistamise probleemiga, nad ei saa kasutada söögiriistu ega suuda süüa hooldaja abita ning seetõttu tuleb neid toita.

 

Kui haige saab süüa, kuid tal ei ole söögiisu, tuleb valmistada võimalikult erinevaid, maitsvaid ja hästi lõhnavaid toite. Toiduratsioonis peab olema taine liha, kala, piimatooted, puu- ja köögiviljad, B-grupi vitamiinide rikkad toidud (must leib, puder), mis tõstavad isu, parandavad südame tööd, närvisüsteemi ja lihaste tegevust.

 

Tuleks vältida raskesti seeditavaid toite (herneid, ube, kapsast) ja rasvas praetud toite. Päevas võiks olla 5–6 või lausa 7 väiksemat söögikorda. Valkude ja kalorite koguse suurendamiseks võib toidule lisaks anda spetsiaalseid täisväärtuslikke jooke (nt Nutridrink), mida saab süüa nii söögikordade vahel kui ka söögi ajal.

 

Kõige keerulisem on haigetega, kes ei saa neelamisraskuste tõttu süüa suu kaudu, sest oht toitu kurku tõmmata on väga suur. Sellisel juhul on abi toitmisest sondi või gastrostoomi kaudu.

 

Nasogastraalsond võib maos olla kuni 6 nädalat. Kui patsient vajab sondiga toitmist üle 6 nädala tuleks talle paigaldada gastrostoom. Sondi või gastrostoomi kaudu manustatakse eelistatult tööstuslikult valmistatud valmis sonditoitu, sest selle toiteväärtus on kõrge, see on steriilne, ohutu ja seda on mugav kasutada. Haige toitmine sondi või gastrostoomi kaudu toimub alati arsti järelevalve all.

 

Tähelepanu! Insuldihaiget ohustab alatoitumine , kui kaasneb puue või halvatus, häiritud on liikumine ja eneseteenindamine, kui tal on neelamishäireid, ta on meelemärkuseta või haiglaravil.

Privaatsusseaded

Siin saate igal ajal kuulutada ja muuta küpsise seadeid.

Hädavajalikud küpsised

Need on veebisaidi toimimiseks vajalikud küpsised ja neid ei saa välja lülitada. Tavaliselt salvestatakse need küpsised ainult vastuseks teie toimingutele, mis sisuliselt kujutavad endast teenuste tellimist (teie privaatsuseelistuste seadistamine, sisselogimine, vormide täitmine jne). Te saate seadistada oma veebilehitseja neid küpsiseid keelama või nende eest hoiatama, kuid nende küpsiste keelamise korral veebisaidi mõni osa ei toimi.

Analüüsiküpsised

Need küpsised võimaldavad meil lugeda külastusi ja liikluse allikaid, et mõõta ja parandada meie veebisaidi toimimist. Nad näitavad meile, millised leheküljed on kõige populaarsemad ja millised on kõige vähem populaarsed ning kuidas külastajad veebisaidil ringi liiguvad. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa me teada, kui te meie veebisaiti külastate, ega saa veebisaidi toimimist jälgida.

Personaliseerimisküpsised

Need küpsised võimaldavad parandada veebisaidi funktsionaalsust ja isikupära teie jaoks. Peale meie võivad selliseid küpsiseid salvestada kolmandad isikud, kelle teenused me oleme oma veebilehtedele lisanud. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei pruugi need teenused või osa neist korralikult toimida.

Sihtteabeküpsised

Neid küpsiseid võivad meie veebisaidi kaudu salvestada meie reklaamipartnerid selleks, et saada ülevaade teie huvidest ja näidata teile teistel veebisaitidel asjakohaseid reklaame. Need küpsised ei salvesta otseselt isikuandmeid, vaid põhinevad teie veebilehitseja ja internetiseadme tuvastamisel. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa te täpselt sihitud reklaami. Lisateavet leiate meie küpsiste kasutamise teatisest.