A A A
Trükkige
Täiskasvanute toitumine

Eakate haigete toitumine

 

Eakate ebapiisava toitumise põhjus on sageli toidust mittehoolimine, kokkuhoid või rahaliste vahendite puudus. Lisaks halveneb vananevas organismis toimuvate muutuste tõttu toitainete omastamine, muutub maitsemeel ja kaob isu.

 

Hammaste puudumine muudab närimise raskeks. Eakad on sagedamini haiged ning iga haigus, ka tavaline ja ohutu külmetus, võib tähendada isutust või lausa täielikku nälgimist. Kui noored inimesed tulevad kergelt tagasi tavatoitumise juurde, siis eakad ei saa või ei suuda nende toitumisvajadustele vastava toitumise juurde naasta.

 

Kehv toitumine või ebaregulaarne söömine võib põhjustada kehakaalu langust, lihasjõu vähenemist ja füüsilise seisundi halvenemist. Organismi vastupanuvõime vähenemise tõttu on eakad vastuvõtlikumad infektsioonidele. Alatoitumus/väärtoitumus halvendab kõigi siseorganite tööd.

 

Kuidas aidata?

Tuleb pöörata rohkem tähelepanu toidukordadele ja toidu kvaliteedile. Tuleb kanda hoolt selle eest, et toit oleks meeldiva välimusega ja kui võimalik, tuleks kutsuda patsient sööma laua äärde. Erivajadusega inimesed vajavad abi, et osta ja valmistada toitu, vajadusel tuleb neid ka toita.

 

Kui haige saab söömisega ise hakkama

Toitu (4-5 korda päevas) tuleb valmistada naturaalsetest toiduainetest: taisest lihast, kalast, piimast, keedetud köögiviljadest ning B-grupi vitamiine sisaldavatest toiduainetest (must leib, puder). Ei soovitata raskesti seeditavaid toiduaineid (oad, kapsad) ning praetud toite, mis jäävad makku pikemaks ajaks. Eakaid inimesi vaevab tihti kõhukinnisus, seepärast tuleb toidusedelisse lisada toite, milles on palju kiudaineid: juurviljamahlu, kuivatatud puuvilju.

 

Kui puudub söögiisu

Soovitatakse süüa väikeste portsjonitena ja tihedamini (6-7 korda päevas). Selleks, et toiduga saaks rohkem valke ja energiat, võib lisaks pakkuda spetsiaalseid jooke. Täisväärtuslikke jooke (nt Nutridrink) võib juua ka söögikordade vahel või lausa nende asemel.

Eaka toitmine suu kaudu võib neelamisraskuste tõttu olla ohtlik (lämbumise oht). Sellisel juhul võib olla abiks nasogastraalsondiga toitmine. Kui kavandatakse pikemaajalist toitmist sondi kaudu, on parem toita patsienti gastrostoomi kaudu.

 

Teie lähedast ohustab alatoitumine/väärtoitumine, kui:

ta elab üksi ja tal on liikumisraskused, esineb käte värisemist, lihaste kõhetumist, närimisraskusi, dementsust, ta on apaatne, ta sööb väga harva sooja ja mitmekesist toitu, teda vaevavad eakatele iseloomulikud haigused, teda on opereeritud või hospitaliseeritud. Ärevust tekitavad tundemärgid on jõu kadumine, kaalu langus ja apaatia.